INEZ MARTHA JOHANSSON. Skogslandskap, olja på duk, signerad samt daterad -78.

359997. INEZ MARTHA JOHANSSON. Skogslandskap, olja på duk, signerad samt daterad -78.

Bildkonstnär född 1921 i Edefors. Hon studerade på Konstlinjen Sundesbyn Folkhögskola 1965-1970, Adria Art Scool, Italien 1972, sommarstudier Nord Koster 1975-1976. Karaktäristik, expressionistiska färgskimrande landskap, akvareller och teckningar.
Hon har ställt ut i Paris och Biarritz.
Mått 33 x 55 cm.

Färgbortfall, bruksslitage.

Gör en kostnadsfri värdering!

Mått 33 x 55 cm.

Färgbortfall, bruksslitage.

Antal besök: 1 957