INEZ MARTHA JOHANSSON. Skogslandskap, olja på duk, signerad samt daterad -78.
359997. INEZ MARTHA JOHANSSON. Skogslandskap, olja på duk, signerad samt daterad -78.
Bildkonstnär född 1921 i Edefors. Hon studerade på Konstlinjen Sundesbyn Folkhögskola 1965-1970, Adria Art Scool, Italien 1972, sommarstudier Nord Koster 1975-1976. Karaktäristik, expressionistiska färgskimrande landskap, akvareller och teckningar.
Hon har ställt ut i Paris och Biarritz.
Mått 33 x 55 cm.
Mått 33 x 55 cm.