DIVERSE KOPPAR samt TENNFAT, 17/1800-tal.

359996. DIVERSE KOPPAR samt TENNFAT, 17/1800-tal.

Trefot med handtag, höjd 12,5 cm, troligen 1700-tal.
Koppargryta med två hänklar, diameter 30,5 cm.
Tennfat, märkt på baksidan C(G?).A.D. 1798, fastlött fäste för vägghängning, diameter 35 cm.

Bruksslitage, lagningar, tennfat med lagningar samt polerat.

Gör en kostnadsfri värdering!

Gästriklands Auktionskammare
Antal besök: 1 002