EINAR LUTERKORT. Bålskål, keramik, Art Deco, modell 25, Tillverkningsår 1930-35.

359697. EINAR LUTERKORT. Bålskål, keramik, Art Deco, modell 25, Tillverkningsår 1930-35.

Svart glasyr med orange insida, stiliserade figurer samt hänklar i relief. Märkt i botten. Diameter 43 cm (inklusive hänklar), höjd 23,5 cm.

Bruksslitage, missfärgning invändigt, nagg på dekoren samt en hänkel med smärre glasyrsläpp.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 1 293