EDVARD ANDERSSON (1891-1967). "Komposition i Paradissviten".

3595866. EDVARD ANDERSSON (1891-1967). "Komposition i Paradissviten".

Olja på duk, 41 x 34 cm. Utförd på 1920-talet.

PROVENIENS
Ur konstnärens kvarlåtenskap.

UTSTÄLLD
Den Frie Udstilling, separatutställning ”Edvard Andersson”, Köpenhamn, 1956
Vellinge, ”Edvard Andersson”, 1987.

Tema

Edvard Andersson - en modern färgexplosion, del II

Gör en kostnadsfri värdering!

PROVENIENS
Ur konstnärens kvarlåtenskap.

UTSTÄLLD

Tema

Antal besök: 674