E. HARRISON COMPTON. ”Herbst am Eibsee”, akvarell, tecken. Compton, E. Harrison.

359347. E. HARRISON COMPTON. ”Herbst am Eibsee”, akvarell, tecken. Compton, E. Harrison.

Litteratur:
Thieme-Becker, Münchens målare på 1800-talet/1900-talet
E.H.Compton, landskapsmålare och akvarellist, son till
bergsmålare Edward Theodor, student av sin far, studerade
vid Central School of Arts and Crafts i London, medlem
av Munich Artists' Cooperative, på olika tyska
och engelska konstutställningar
litteratur.: Thieme/Becker vol. 7, s. 284 f.; Vollmer vol. 1, s. 466, Saur AKL vol. 20, s. 473; Münchens målare i 1800-talets vol. 1, s. 178 f.

E. H. Compton målade många skildringar av berg, liksom utsikt över staden.

Om denna ursprungliga akvarell:
Signerad nedre vänster fram: E. Harrison Compton. Inramad i passepartout bakom glas.
Titel: ”Herbst am Eibsee”
Tidigare förvärvad av Kunsthaus Bühler i Stuttgart/Proveniens se lim på baksidan.
Höstlöv vissnar bakom en bergsbakgrund vid sjön Eibsee. En mycket harmoniskt sammansatt bild som utstrålar höstens humör.

Mått: 49 x 57,5 cm (höjd x bredd).

Mycket bra bevarandetillstånd.

Gör en kostnadsfri värdering!

Litteratur:

Titel: ”Herbst am Eibsee”

Auktionshaus von Brühl
Antal besök: 2 350