VAS samt FIGURINER, 3 delar, glas, bl.a. modell 1623, Vicke Lindstrand, Kosta glasbruk, formgiven 1959 och FM, Ronneby, 1900-talets mitt.
359239. VAS samt FIGURINER, 3 delar, glas, bl.a. modell 1623, Vicke Lindstrand, Kosta glasbruk, formgiven 1959 och FM, Ronneby, 1900-talets mitt.
Fisk, Vicke Lindstrand, signerad, längd 20,5 cm.
Vas av mörklila glasmassa med innefattade vita glastrådar och päron med grönt underfång samt innefattade luftbubblor,
höjd 11 - 32 cm.
höjd 11 - 32 cm.