Fanerad i masurbjörk, handtag och rombformade nyckelskyltar i mässing, inredd med sju lådor, lådknoppar av ben. Nyckel medföljer. Längd 91, bredd 45, höjd 99 cm.
Slitage, större torrspricka på ena sidan, fanerskador.