AXEL "DÖDERHULTARN" PETERSON. Skulptur, "Äktenskapet".

3584969. AXEL "DÖDERHULTARN" PETERSON. Skulptur, "Äktenskapet".

Skuret och delvis betsat trä. Monterade på bottenplatta. Stämpelsignerad Axel Peterson "Döderhultarn" Oskarshamn. Längd 38,5 cm, höjd 27 cm.

Ytsmuts och ställvisa märken. Mindre skador och sprickor i bottenplatta.

Axel "Döderhultarn" Peterson (1868–1925)

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 636