3584867. ALEXANDER STRAULINO (GEB. 1973). ninja.
Alexander Straulino (f. 1973), Ninja, lambda-tryck, 2004, signerad, daterad, titeln och inskriven ”Hamburg” på passepartout, ca. 65 x 49 cm, inramad bakom passepartout och glas, med ram ca. 92 x 72 cm
Straulino är en modefotograf baserad i Berlin. Med distinkta kroppsmålningar och intensiv makeup får han sina modeller att framstå nästan skulpturala med hjälp av sofistikerade detaljer. Han gillar att använda pulverformiga, rika färgpigment för att modellera hudytor.