ALEXANDER STRAULINO (GEB. 1973). ninja.

3584867. ALEXANDER STRAULINO (GEB. 1973). ninja.

Alexander Straulino (f. 1973), Ninja, lambda-tryck, 2004, signerad, daterad, titeln och inskriven ”Hamburg” på passepartout, ca. 65 x 49 cm, inramad bakom passepartout och glas, med ram ca. 92 x 72 cm

Straulino är en modefotograf baserad i Berlin. Med distinkta kroppsmålningar och intensiv makeup får han sina modeller att framstå nästan skulpturala med hjälp av sofistikerade detaljer. Han gillar att använda pulverformiga, rika färgpigment för att modellera hudytor.

Ej inramad, undersökt.

Gör en kostnadsfri värdering!

Ej inramad, undersökt.

Antal besök: 405