JORDI MARTIN. jaguar.

JORDI MARTIN. jaguar.
3583440. JORDI MARTIN. jaguar.

Jordi Martin för Italica, Spanien: kopia av den legendariska Jaguar-kylarfiguren, 'The Leaper', bonze, polerad, monogrammad vid foten och med stämpeln från tillverkaren Italica, på basen signerad av Jordi Martin och emblem av Italica, med marmorbas, ca. 21 x 47 x 12 cm

Radiatorfigur av det brittiska bilmärket Jaguar. Den så kallade ”Leaper” har använts på kylaren av Jaguar-bilar sedan 1940-talet. På grund av den höga risken för skador som den utgjorde för fotgängare förbjöds jaguaren på 1970-talet. Fordonsmärket utvecklade sedan en ny kylarfigur som automatiskt fälls bort så snart den träffar ett hinder.

Mindre tecken på användning.

Gör en kostnadsfri värdering!

Mindre tecken på användning.

Antal besök: 937