3568564. VIKTORIANSK MUSIKLÅDA.
En viktoriansk musikbox med växling/upprepning och start/stoppspakar, möjligen en 6 eller 8 luftrörelse men låtarket saknas. Med ett serienummer stämplat inuti och ett nummer märkt till basen. I funktionsdugligt skick, väska 34 cm bred, cylinder 15 cm lång.
I fungerande skick är tänderna intakta med två spetsar flisade i ändarna, fodral med lite slitage och märken på platser.