FICKUR 2 st, FICKURSBOETT samt ARMBANDSUR, boetter av 14k samt 18k guld. 1800/1900-tal.
356258. FICKUR 2 st, FICKURSBOETT samt ARMBANDSUR, boetter av 14k samt 18k guld. 1800/1900-tal.
Boett till fickur, 14k guld, vikt 7,8 gram.
Armbandsur, boett av 14k guld, urverk mäkt Svalan, diameter ca 22 mm, vikt ca 9,6 gram.
2 st fickur, boetter av 18k guld, diameter ca 42-45 mm, total vikt ca 95 gram.
Inre boettlock av oädel metall. Slitage, skador, delar saknas.