BROSCH, 18k guld med diamanter, emaljarbete, miniatyrmålning samt camé, G A Cedergren, Stockholm, 1853.

356086. BROSCH, 18k guld med diamanter, emaljarbete, miniatyrmålning samt camé, G A Cedergren, Stockholm, 1853.

Brosch 18k guld med blå emaljdekor och tre facettslipade diamanter i silverinfattning.
Miniatyrmålning på porslin, löstagbar, á tergo text "G.V. 1854", ca 3,7 x 2,9 cm.
Caméarbete, löstagbar med guldram, ca 4 x 3,2 cm.

Totalt ca 9 x 6 cm.
Vikt 42,8 gram.
Originalask.

Slitage. Emaljskador. Limrester. Skada på silverinfattning till sten längst ned. Sprickor i camé. Saknar troligen dekor upptill.
Diamanter med inneslutningar.

Gör en kostnadsfri värdering!

Totalt ca 9 x 6 cm.
Vikt 42,8 gram.
Originalask.

Diamanter med inneslutningar.

Antal besök: 1 721