KAFFE- samt MATSERVIS, 42 delar, "Blå måsen", Bing & Gröndahl, Danmark, 1900-tal.
355677. KAFFE- samt MATSERVIS, 42 delar, "Blå måsen", Bing & Gröndahl, Danmark, 1900-tal.
6 Tallrikar
6 Förrättstallrikar
2 Assietter, större modell
3 Assietter, mindre modell
9 Kaffekoppar
10 Kaffefat
Gräddkanna
Vas
Såskanna
Karott
Skål på fot
Stekfat.
Mindre bruksslitage.
Två delar med vardera litet nagg.
6 Tallrikar
6 Förrättstallrikar
2 Assietter, större modell
3 Assietter, mindre modell
9 Kaffekoppar
10 Kaffefat
Gräddkanna
Vas
Såskanna
Karott
Skål på fot
Stekfat.
Mindre bruksslitage.