ELIS BERGH. Glasservis, 48 delar, kristall, "Kent", Kosta, 1900-tal.

354873. ELIS BERGH. Glasservis, 48 delar, kristall, "Kent", Kosta, 1900-tal.

6 st vinglas, höjd 14,7 cm.
6 st starkvinsglas, höjd 12,7 cm.
6 st ölglas, höjd 12,5 cm.
6 st champagneskålar, höjd 11 cm.
6 st likörglas, höjd 10 cm.
6 st snapsglas, höjd 11,2 cm.
6 st nubbeglas, höjd 8,2 cm.
6 st selterglas, höjd 8,5 cm.

Bruksslitage, 2 st snapsglas med nagg.

Elis Bergh (1881–1954)

Gör en kostnadsfri värdering!

6 st vinglas, höjd 14,7 cm.
6 st ölglas, höjd 12,5 cm.
6 st likörglas, höjd 10 cm.
6 st snapsglas, höjd 11,2 cm.
6 st nubbeglas, höjd 8,2 cm.
6 st selterglas, höjd 8,5 cm.

Elis Bergh (1881–1954)

Antal besök: 1 080