Bestående av skålfat, tallrik, samt ett par ljusstakar.
Skålfat; Johan Fredrik Gellerstedt, Härnösand 1798-1818/36 (diameter 35,5 cm)
Tallrik, Lars Friederich Fahlander, Hudiksvall 1761-1789
(diameter 21 cm)
Ljusstakarna octämplade, höjd ca 9,5 cm.
Slitage, repor, bucklor, bristningar, anlöpningar.
(diameter 21 cm)