CARL MICHAEL BELLMAN / YNGVE BERG /LILLE BROR SÖDERLUND. Fredmans Epistlar 1953 med Originallitografi.
354615. CARL MICHAEL BELLMAN / YNGVE BERG /LILLE BROR SÖDERLUND. Fredmans Epistlar 1953 med Originallitografi.
Fredmans Epistlar" i två volymer, nr 120 av 150 exemplar Albert Bonniers Förlag, Stockholm 1953. Röda skinnband, 4 upphöjda bind, helt guldsnitt. Pärmar med CMB i guld. 309, (8): 241, (4) sidor. 2 volymer. Textdelen signerad av konstnären Yngve Berg och musikdelen innehåller en av Lille Bror Söderlund signerad originallitografi i 150 numrerade exemplar, detta nr. 120. Illustrerade av Yngve Berg.