SALT- OCH PEPPARSET m m, 4 delar, silver, 1900-tal.

354557. SALT- OCH PEPPARSET m m, 4 delar, silver, 1900-tal.

Salt- och pepparströare, Georg Jensen, Danmark, sterlingsilver; Höjd 9 cm.
Serveringssked, W&S Sorensen, Danmark, sterlingsilver (svensk importstämpel); Längd 21 cm.
Skål GEWE F9 (=1956); Diam 13 cm, Höjd 5 cm.
Vikt sterlingdelarna tillsammans 174 g.
Vikt skålen 93 g.

Ålders- och bruksslitage.

Gör en kostnadsfri värdering!

Vikt skålen 93 g.

Ålders- och bruksslitage.

Antal besök: 650