UTAGAWA KUNIYOSHI 1797-1861 ”UKIYO-E”.

3545395. UTAGAWA KUNIYOSHI 1797-1861 ”UKIYO-E”.

Japanskt träsnitt, plan 14 av Edo nishiki imayô kuni-zukushi”, 1852, Två kvinnor från Mutsu-provinsen och skådespelaren Nakamura Anemon IV som Satô Shirô Tadanobu. Utgivare Yamaguchi-ya Tôbei. 52,5 cm x 40 cm inklusive ram

Proveniens - Private UK Collection, Ex Private Swedish Collection.

gott skick, allmänna märken och slitage i proportion till ålder, vissa repor på ytan.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 240