* Flyg mot soluppgången av G.B. och Gustaf Näsström, Norstedts, 1956.
* Skissbok, anteckningar från Svensk natur av G.B., Wahlström & Widstrand, 1970.
* Skog, Anteckningar från en glänsta av G.B., Wahlström & Widstrand, 1979.
* Vid nattens tröskel, dikter i urval av Carl-Emil Englund och teckningar av G.B, Litteraturfrämjandet, 1983.
* Drottningholm, slottet vid vattnet av Jan Mårtensson och G.B, Bra Böcker, 1985.
* G Brusewitz antecknare, Bra Böcker, Text Birger Christoffersson och G.B., 1988.
* Vägval i minnesmark av G.B, Wahlström & Widstrand, 1993.
* Historier från Roslagen av G.B., Norrtelje tidning, 1993.
"Flyg mot soluppgången" med fläckar och skador, övriga böcker i gott skick/bruksslitage. Ej fullständigt genomgågna.