SKÅL, Kina, Qing dynastin med Xuandes sex karaktärers märke, porslin.

354053. SKÅL, Kina, Qing dynastin med Xuandes sex karaktärers märke, porslin.

Dekor i underglasyrblått samt i överglasyrkopparröt av drake.
Höjd 9,5 cm.
Diameter 21 cm.

Bruksslitage, naggar, delvis extensivt slitage i skål, etikettrester undertill.

Gör en kostnadsfri värdering!

Höjd 9,5 cm.
Diameter 21 cm.

Gästriklands Auktionskammare
Antal besök: 1 879