353873. BORDSFOTOGENLAMPA, majolika, 18/1900-tal.
Dekor i form av fjärilar och blomster. Frostad tulpankupa i lilatonat glas.
Höjd 55,5 cm inklusive brännarrör.
Bruksslitage, elektrifierad. Lampkupa med skada i nedre kant, ligger löst på brännaren, ej ursprungligt sammanhörande.