353646. STOR BIEDERMEIER PORTAL KLOCKA, Wien, omkring 1820/30.
Halva och fulla alabaster-kolumner står på en hög, centralt konvext krökt baspiedestal med målad bottenstjärna och speglad bakvägg, som stöder entablaturen med det urnformade klockfodralet flankerat av delfiner; emaljratt och ring för datumvisning med arabiska siffror, motorvänd platta, blått stål händer, Kvarttimmars slagverk på två upprepande gongar. Fanerat trä och burlträ, delvis inramat och förgyllt. 63 x 38 x 15 cm.