353576. KANDELABRAR, ett par, för tre ljus, senempire, 1800-talets första hälft.
Höjd 44 cm
Parisarbete i Senempire.
Brännförgylld och mörk patinerad brons. Ottomansk mans-resp.kvinnofigur uppbärande ymnighetshorn med tre svängda ljusarmar.
Höjd 44 cm
Parisarbete i Senempire.