RUDOLF VEIT. Ståtlig Wilhelminian stil hus med ett djupt kyrktorn.
353477. RUDOLF VEIT. Ståtlig Wilhelminian stil hus med ett djupt kyrktorn.
Rudolf Veit (1892 Bensen - 1979?); färgetsning på uppklistrat papper, signerad i plåten nere till vänster och daterad 1927 samt signerad i grafit nere till höger, yngre ram. Mått ca. Ram 38 x 50 cm.