3531258. EUGEN DE BRUYCKER (1901-1981). På Weiter Heide.
Eugen de Bruycker-Allda (1901-1981), Auf weiter Heide, olja på duk, signerad, med titeln på baksidan och inskrivet ”Naturschutzpark Lüneb. Heide', ca. 50 x 60 cm, med ram ca. 62 x 71 cm.
Mindre färgflisning i botten, annars få tecken på slitage.