MATSERVIS, 74 delar, porslin, "Rödklockan", Louise Adelborg, Lidköping, 1900-talets första hälft.

352786. MATSERVIS, 74 delar, porslin, "Rödklockan", Louise Adelborg, Lidköping, 1900-talets första hälft.

12 djupa tallrikar diameter 25 cm
11 tallrikar diameter 25 cm
11 tallrikar diameter 22 cm
10 tallrikar diameter 17 cm
6 uppläggningsfat längd 25,5 - 38 cm
4 uppläggningsskålar längd 25 - 28,5 cm
7 tekoppar med 10 fat
Såskanna höjd 19 cm
Såsskål längd 20 cm
Soppterrin längd 35 cm.

Smärre slitage.

Gör en kostnadsfri värdering!

11 tallrikar diameter 25 cm
11 tallrikar diameter 22 cm
10 tallrikar diameter 17 cm
7 tekoppar med 10 fat
Såskanna höjd 19 cm
Såsskål längd 20 cm
Soppterrin längd 35 cm.

Smärre slitage.

Nyköpings Auktionsverk
Antal besök: 3 101