TEFLASKA, CRÉMEKOPP med FAT samt FIGURIN, 4 delar porslin, "Chinese Bouquet" grön, Herend, Ungern. 1900-talets mitt.

352442. TEFLASKA, CRÉMEKOPP med FAT samt FIGURIN, 4 delar porslin, "Chinese Bouquet" grön, Herend, Ungern. 1900-talets mitt.

Porslinsmassa i relief, dekor med kinesiserande motiv i grönt och guld.
Tefkaska, höjd 16,7 cm, exklusive propp.
Cremekopp med lock, höjd 8 cm, fat, diameter 12,5 cm.
Figurin, fågel, höjd 7,4 cm.

Smärre bruksslitage, crémekopp med nagg på lockets stjälk, teflaska med kompletterad propp i porslin från Kunglig Dansk.

Gör en kostnadsfri värdering!

Figurin, fågel, höjd 7,4 cm.

Antal besök: 586