352270. BIBLIOTEKSBORD, nyrenässans, "Frimurareorden", 1800-talets slut.
Ek. Bordsskiva med infälld läderskiva samt en låda i sargen på varje sida, svarvade ben. Längd 186, bredd 106, höjd 78 cm.
Proveniens: Frimurarorden i Sundsvall.
Slitage. Märken. Fuktmärke på en kortsida. Repor.