Olja på duk
Signerad. På baksidan, stämplad.
32,5x42 cm
Joan Morales i Mas (Barcelona, 1884 - 1945) var en målare och scenograf känd för sina bidrag till teater och film.
Från och med 1904 reste Morales runt Europa, främst till Paris. En enastående ritare och målare, han ställde ut sina stadslandskap i olika gallerier i Barcelona. Han gick med i scenografen Salvador Alarmas studio och skapade uppsättningar för filmer, som ”Terra Baixa” (1907) och ”Guzmán el Bueno” (1909). År 1914 började han samarbeta med Adrià Gual om Barcinographer och arbetade med filmer som ”Borgmästaren i Zalamea” och ”La Gitanilla”, samt teaterpjäser.
År 1915 öppnade han sin egen verkstad och samarbetade i skapandet av en teatertidning, förutom att arbeta för Tallers Madalena. År 1925 bildade han ett partnerskap med Alfred Asensi och etablerade en scenografisk verkstad där han utbytte idéer och material med Paris. År 1926 deltog han i Teatre Intim de Gual och året därpå gick han med i Vila-Daví-företaget, arbetade på Romea och Novetats, iscensatte dramatiska pjäser och shower för barn.
Under 1930-talet samarbetade Morales med många zarzuelateatrar i Barcelona, Madrid och Valencia. År 1940 öppnades en ny verkstad efter att den föregående förstördes av en bombning. År 1941 arrangerade han operor för Liceu och 1944 ritade han tillsammans med Asensi de 29 dekorationerna för teateranpassningen av ”Rebeca” i Romea.
Små fel. Ram i belagt och förgyllt trä, med defekter.
Olja på duk
32,5x42 cm