MEISSEN. vas, porslin, 1900-talets slut 1800-talet.
351467. MEISSEN. vas, porslin, 1900-talets slut 1800-talet.
Vas, porslin, Meissen-manufakturen, 1900-talets slut.
Design: Ludwig Zepner
Mått: (25 cm höjd, 20 cm diameter)
Den glaserade kulvasen har en lång, tunn hals som stängs i botten av en bulbous form. Vasens mage är dekorerad med en punktavlastning.
Underglasyrblått svärdmärke på vasens botten.
Design: Ludwig Zepner