3514060. SHASHKA Ryssland, m/1881-1909.
Klingans längd 80,5cm, totalt 94cm.
Tillhört chefen för Åbo-Ålands skärgårdsförsvar 1915-17, Wladimir Nikolai Asarieff.
Normalt åldersslitage, något nött läderbalja, ett mässingsbeslag med lagning.
Arms & Armour