SHASHKA Ryssland, m/1881-1909.

3514060. SHASHKA Ryssland, m/1881-1909.

Klingans längd 80,5cm, totalt 94cm.
Tillhört chefen för Åbo-Ålands skärgårdsförsvar 1915-17, Wladimir Nikolai Asarieff.

Normalt åldersslitage, något nött läderbalja, ett mässingsbeslag med lagning.

Tema

Arms & Armour

Gör en kostnadsfri värdering!

Tema

Arms & Armour

Antal besök: 1 048