ANTIK DAMEMALJERAD FICKUR.

ANTIK DAMEMALJERAD FICKUR.
3512635. ANTIK DAMEMALJERAD FICKUR.

FICKUR, guldfodral, vitemaljerad urtavla med romerska siffror, tidigt 1900-tal. Fodralets ansikte med en handmålad emaljscen som visar en ung dam i 1700-talsklänning.
Inuti fodralets baksida är stämplat ”EHF&C” med det franska ugglmärket. Kyvet stämplas också med det franska ugglmärket. Väskan graverad med blommor och rulldetaljer. Diameter 24mm. Vikt 12.9g.

Den vita urtavlan har inga tecken på skador eller hårlinjefrakturer. Den emaljerade scenen på baksidan har en skadad sektion till vänster och allmänt lätt ytslitage.
Fickuret är inte lindande och funktionalitet garanteras inte.
Kyvet har några bucklor men är i funktionsdugligt skick.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 202