351050. SLAGBORD, bemålad fur, Allmoge, 1800-tal.
Två lådor under bordskivan.
Längd 110 -232 (uppfällningsbara skivor ca 55 samt 68 cm.) höjd 7g cm.
Bruksslitage, sprickor, repor, märken, skada på en av lådornas hörn. Lös bräda till ena uppfällningsskivan medföljer.