350670. STORFIGURUR, Österrike, 1700-talets slut.
Kvinnlig figur i en lång klänning som står på en bottenplatta bredvid en lättnad-dekorerad kolonnstubbe med det runda klockfodralet, håller en skål i hennes vänstra hand. Snidat trä, färgat och delvis förgyllt, emaljurtavla med romerska siffror, genombrutna händer, upprepande slagverk på klockan. 60 x 31 x 18 cm.
Pendel och nyckel närvarande, gångförmåga ej kontrollerad, tillbaka Förlorad fabrikstäckning och attribut. Version ignoreras, tecken på ålder.