STORFIGURUR, Österrike, 1700-talets slut.

350670. STORFIGURUR, Österrike, 1700-talets slut.

Kvinnlig figur i en lång klänning som står på en bottenplatta bredvid en lättnad-dekorerad kolonnstubbe med det runda klockfodralet, håller en skål i hennes vänstra hand. Snidat trä, färgat och delvis förgyllt, emaljurtavla med romerska siffror, genombrutna händer, upprepande slagverk på klockan. 60 x 31 x 18 cm.

Pendel och nyckel närvarande, gångförmåga ej kontrollerad, tillbaka Förlorad fabrikstäckning och attribut. Version ignoreras, tecken på ålder.

Gör en kostnadsfri värdering!

Kunstauktionshaus Schlosser Forum
Adress

Karolinenstraße 11
96049 Bamberg
Tyskland

Placering
Kunstauktionshaus Schlosser
Antal besök: 2 043