GRAVYR, 2 ST, 1700-TAL.

GRAVYR, 2 ST, 1700-TAL.
3496405. GRAVYR, 2 ST, 1700-TAL.

George Dance ”En design för att bygga ett rymligt fängelse för godkännande av gäldenärer och feloner, i rummet för det nuvarande målet för Newgate” gravyr inrymd i en eboniserad och glaserad ram 46 cm x 39 cm inklusive ram tillsammans med EFTER JOHANNES KIPP (1653-1722) 'THE ABBEY IN CIRENCESTER, THE SEAT OF THOMAS MASTER ESQ.', FÄRGAD GRAVYR Inrymt i en eboniserad och glaserad ram, bilden 40 cm bred, 38 cm hög, 58,5 cm bred, 56 cm hög inklusive ram.

Obs - för ett liknande exempel se Layton Collection.

allmänna märken och slitage, missfärgning.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 240