FYRA AGATBROSCHER.

FYRA AGATBROSCHER.
3491783. FYRA AGATBROSCHER.

En viktoriansk dendritisk agatbrosch monterad med repoussé rullar i pinchbeck, brosch mäter 39 x 28 mm.
En oval bandad agat antik brosch med en pinchbeck-infattning, brosch mäter 38 x 33mm.
Långbandad agat vintage brosch, mäter 70 x 25 mm.
En blå spetsbrosch med agat dropprosett. Agat längd 30mm, gul metalluppsättning. Baksidan av bågbrosch stämplad 'SILVER'.
Bruttovikt 42,3g.

Dendritisk agatbrosch har ingen skada på agat under förstoring. Broschens baksida har en lödanslutning vid broschbeslaget och några djupa repor.
Den ovala agatbroschen: agaten har ingen skada under förstoring. Fästet har ett konkavt område på baksidan. Vissa metallmissfärgning och reparationsfogar är synliga.
Den långa agatbroschen har en spricka i agatet på en har reparerats från baksidan. Agaten har också några chips runt kanten.
Rosettbroschen har en del metallmissfärgning.

Gör en kostnadsfri värdering!
3491783. FYRA AGATBROSCHER.

Bruttovikt 42,3g.

Antal besök: 249