LOTT MED SINA DÖTTRAR, EFTER JAN GEORG VAN VLIET, (1631), HELIOGRAVUR, 1800-TALETS MITT.

3488128. LOTT MED SINA DÖTTRAR, EFTER JAN GEORG VAN VLIET, (1631), HELIOGRAVUR, 1800-TALETS MITT.

Heliogravur med titeln ”Lot med sina döttrar” av d.k.k. Militärgeografiska institutet Wien (längst ner till höger).
Reproducerad och publicerad av Druck & Verlag der Gesellschaft f. Vervielf. Konst i Wien (längst ner till vänster) runt mitten till slutet av 1800-talet

Motiv baserad på en etsning av Jan Georg van Vliet från 1631, baserad på en målning av Rembrandt van Rijn.

Arkstorlek (bredd x höjd) ca. 28,5 x 38,5 cm
Plåtstorlek (bredd x höjd) ca. 19,5 x 24 cm.

Åldersrelaterad gulning, annars gott skick.

Gör en kostnadsfri värdering!

Föremålets betalsätt

PayPalBetalkortBanköverföring

Leverans

: Ange din plats

Ange din plats för att se transportalternativ och priser.

Adress

Schanzenstraße 9
68159 Mannheim
Tyskland

Antal besök: 36