VINTAGE HALSBAND, BAKELIT, GLAS, KERAMIK OCH METALLELEMENT, CA. 58 CM, OMKRING 1950-TAL.
3487718. VINTAGE HALSBAND, BAKELIT, GLAS, KERAMIK OCH METALLELEMENT, CA. 58 CM, OMKRING 1950-TAL.
Handgjort halsband av bakelit, keramik, glas och metall, från 1950-talet
Två brunbeige färgade bakelitkedjelänkar och matta svarta glaspärlor.
Vid närmare granskning kan små och större metallelement upptäckas.
Det finns också en blå och vit keramisk pärla.
Handgjorda pärlor är spända på en robust, transparent plasttråd; kedjan stängs av ett metallskruvlock.