NACH ANTHONIS VAN DYCK (1599-1641). Anna van Thielen med dottern Anna Maria Rombouts, omkring 1631/32.
3485326. NACH ANTHONIS VAN DYCK (1599-1641). Anna van Thielen med dottern Anna Maria Rombouts, omkring 1631/32.
Kopia efter Anthonis van Dyck (1599-1641), Anna van Thielen med dottern Anna Maria Rombouts (original omkring 1631/32), olja på duk, 1887, signerad och daterad 'Ernst Weber. Fec. 87' samt betyder 'Copi. n. Van Dyck. München. Gamla Pinacoteca, ca. 110 x 90 cm, med tung stuckaturram ca. 154 x 124 cm.
I den nedre delen av bilden, en något förkortad kopia baserad på den välkända flamländska målningen, som fortfarande finns i Bayerische Staatsgemäldesammlungen - Alte Pinakothek München (inventeringsnummer 599). Illustrationen skapades genom att placera en mörk träpanel längst ner på bilden med ca.. 12 cm visuellt ”förlängd”, vilket ger den inramade målningen ungefär samma format som originalet.