3483233. LJUSKRONA, slipat glas och metall, 1930-tal.
Ljuskrona, 5 ljusarmar, brons/guldfärgad metall med omfattningar i glas, skål och kupor i slipat glas. Droppformade prismor i massivt glas. 1930-tal
Höjd med kopp ca 85 cm
Diameter 55 cm.
Ytsmuts, slitage på färg, en prisma saknas. Äldre le, ingen funktionsgaranti.
Höjd med kopp ca 85 cm
Diameter 55 cm.