SKÅL, porslin, s.k. Swatow-gods, Ming-dynastin omkring 1600.

347595. SKÅL, porslin, s.k. Swatow-gods, Ming-dynastin omkring 1600.

Proveniens: ingenjör Folke Roos, Karlskrona, vasen inköpt i Göteborg omkring 1956. Höjd ca 11,3 cm
Diameter ca 28,3 cm
Ställning medföljer.

Bruksslitage och sprickor.

Gör en kostnadsfri värdering!

Diameter ca 28,3 cm
Ställning medföljer.

Bruksslitage och sprickor.

Antal besök: 1 049