FÅTÖLJER SAMT BORD, chippendale-stil, 1900-talets första hälft.

34750. FÅTÖLJER SAMT BORD, chippendale-stil, 1900-talets första hälft.

Björk, rikt skuren dekor med rocialler och lejontassar. Ryggtavla och sidor med flätad rotting. Längd 97, bredd 77 cm.

Bord, diameter 78, höjd 65 cm.

Bruksslitage, klädsel med fläckar och hål.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 3 373