ADORJAN LUX. Idylliskt hedlandslandskap med Kate och plattbåt.
347438. ADORJAN LUX. Idylliskt hedlandslandskap med Kate och plattbåt.
Adorjan Lux (*1938 Ungvar, Ungern); olja på duk, daterad 1980-tal, signerad nedre högra, lämpligt inramad. Mått ca. 49,5 x 59,5 x 7,5 cm, målning 30 x 40 cm.