Fiollåda. Påse märkt GA Lindholm Stockholm. Stall märkt Paris. Fiol läng 60 cm.
Slitage, repor. Renoverad och ombyggd av violinmakare Gustaf Elmér, Linköping 1947. 2 lösa delar, strängar lösa.