BYRÅ, av Johan Neijber (mästare i Stockholm 1768-1795). Rokoko.
3467990. BYRÅ, av Johan Neijber (mästare i Stockholm 1768-1795). Rokoko.
Fanerad med mahogny, amarant och jakaranda, dekor av bland annat rombmönster.
Obs: ändring av kontionsrapport.
Längd ca 79 cm, bredd 42,5 cm, höjd 77 cm.
Åldersrelaterat slitage och fanerskador, vänster framben med reparation. Nyckel saknas.