MAX SLEVOGT. BANQUOS GEIST, ETSNING, 1926, SIGNERAD FÖR HAND.
3462162. MAX SLEVOGT. BANQUOS GEIST, ETSNING, 1926, SIGNERAD FÖR HAND.
Etsning med titeln ”Banquo's Ghost”, sid 5 ur grafikserien ”Shadows and Dreams”, skapad 1926 av Max Slevogt.
Arket signerades med blyerts av konstnären längst ner till höger.
Det finns en vattenstämpel längst ner till vänster, som inte kan tilldelas på grund av inramningen med en passepartout.
Ramstorlek (bredd x höjd) ca. 41 x 34 cm.
Små tecken på slitage på grund av ålder, annars i gott skick, se bilder.