Dekor i emaljfärger av fåglar och blommor mot gul fond. Bär Qianlongs sigillmärke i botten. Diameter 22 centimeter, höjd 10 centimeter.
Proveniens: Chang Shao Nan kom från Kina till Sverige 1939. Han utbildade sig till kock i Schweiz och hos Thore Wretman i Stockholm. Gifte sig med Olga och drev tillsammans med henne importfirman Hong Kong Handarbeten från 1939 fram till 1966. Firman handlade med kinesiskt porslin, jadeföremål, elfenbensföremål, möbler, textil och keramik. Chang drev även kinakrogen Peking tillsammans med familjen Liu och sedermera Restaurant Ming på Kristinelundsgatan.
Smärre slitage. Mindre glasyrbortfall.