KORAN, persisk, i kassett, ca. 1800.

3460964. KORAN, persisk, i kassett, ca. 1800.

Koran, handskrift med marginalia, delvis i rött, på vaxat papper. Stor del av inlagan med kolorerad och förgylld bård- och textdekor. Inlagan är med högsta sannolikhet sammansatt av flera olika delar.

I band med rygg i läder, rikt dekorerade pärmar i lackarbete på papier-mache.
Senare kassett i klot, invändigt klädd i filt.

Band från tiden, inlaga med slitage och renoveringar, fläckar och fuktpåverkan.

Föremålets betalsätt

BetalkortBankgiroBanköverföring

Leverans

: Endast avhämtning

Vi erbjuder tyvärr inga leveransalternativ för detta föremål. Läs mer.

Adress

Murmansgatan 124
212 25 Malmö
Sverige

Placering
Monter Reception
Antal besök: 37

Andra intressanta föremål