Koran, handskrift med marginalia, delvis i rött, på vaxat papper. Stor del av inlagan med kolorerad och förgylld bård- och textdekor. Inlagan är med högsta sannolikhet sammansatt av flera olika delar.
I band med rygg i läder, rikt dekorerade pärmar i lackarbete på papier-mache.
Senare kassett i klot, invändigt klädd i filt.
Band från tiden, inlaga med slitage och renoveringar, fläckar och fuktpåverkan.