PAUL GRIESSER. Hans art. troligen Westphalen, skänk/skänk, mahogny, glas, mässing, bronserad, 1920-tal, Tyskland.
3458790. PAUL GRIESSER. Hans art. troligen Westphalen, skänk/skänk, mahogny, glas, mässing, bronserad, 1920-tal, Tyskland.
Glaserad mahognyfanerkonstruktion med fem låsbara lådor och en rektangulär svart glasskiva, förstärkta ben, fem nycklar ingår, H.74cm, L.135cm, W.50cm.
Åldersanpassade tecken på användning och gnidning, partiella repor, lazura-nötningar på platser, sporadiska, mindre stötar i fanér på baksidan.